Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Převážení nákladu v osobním automobilu: Základní pravidla pro účastníky silničního provozu

Zdá se to až neuvěřitelné, přesto je to ale realita českých silnic. Špatně ukotvený náklad v osobním či nákladním automobilu ročně způsobí desítky tragických dopravních nehod. Podle pojišťoven jde ročně asi o sto dopravních nehod, které jsou způsobeny uvolněným nákladem z osobního nebo nákladního vozidla. Jak náklad ukotvit v osobním automobilu a kdy si raději půjčit dodávku? Odpověď na tuto otázku najdete v dnešním článku.

Přes tohle „vlak“ nejede

V první řadě byste si měli zapamatovat, že za uložení nákladu v automobilu (a je jedno jestli v jeho vnitřních prostorách anebo na střeše), vždy zodpovídá řidič vozidla. Zákon dále říká, že řidič nesmí překročit povolenou hmotnost nákladu, která je zapsána v dokladech k autu. Při plně naloženém automobilu počítejte s tím, že vůz bude mít horší akceleraci v zatáčkách, bude hůř brzdit a bude mít větší spotřebu paliva. V případě, že náklad přesahuje více než 40 centimetrů do šířky a více než 1 metr dopředu nebo dozadu, označte ho červeným praporkem.

Jak náklad ukotvit?

Zákon říká, že náklad musí být na vozidle umístěn a upevněn tak, aby byla zajištěna stabilita a ovladatelnost vozidla a aby neohrožoval bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, zároveň také neznečišťoval nebo nepoškozoval pozemní komunikaci, nezpůsoboval nadměrný hluk, neznečišťoval ovzduší a nezakrýval stanovené osvětlení, odrazky a registrační značku, rozpoznávací značku státu a vyznačení nejvyšší povolené rychlosti. To samozřejmě platí i pro zařízení sloužící k upevnění a ochraně nákladu, jako jsou například plachta, řetězy nebo lana. Předměty, které lze snadno přehlédnout, jako jsou například jednotlivé tyče nebo roury, nesmějí po straně vyčnívat.

Kdy je výhodnější půjčit si dodávku?

Pokud si spočítáte, že s naloženým vozidlem projezdíte víc než s vypůjčenou dodávkou, není co řešit. Dnešní ceny výpůjček jsou již velmi solidní, proto je zbytečné riskovat a raději vsadit na automobil, který je pro přepravu nákladu předem určený. Počítejte také s tím, že pokud špatně ukotveným nákladem způsobíte škodu, bude ji po vás pojišťovna vymáhat v celé své výši.

Podobné články