Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Víte, jak naložit auto na dovolenou? Při správném rozložení nákladu se vyhnete pokutě i nehodě

Mnohé osobní automobily během prázdninových dnů vypadají spíše jako malá nákladní auta. Naložené jsou až po střechu a řidiče není za množstvím zavazadel téměř ani vidět. Pokud je to i váš případ, měli byste se nad sebou zamyslet. Špatně ukotvený náklad nebo jeho neukázněné rozložení totiž může být nebezpečné nejen pro vás, ale také pro celou posádku automobilu. Navíc vám hrozí nemalá pokuta v řádech tisíců korun.

Zadní okno neslouží k odkládání věcí

Podle policistky Zuzany Pidrmanové není vhodné na plato zadního okna odkládat žádné větší předměty, které by řidiči bránily ve výhledu. Nesmírně důležité totiž je sledovat dění za naším vozidlem ve zpětném zrcátku. Pokud zde budou umístěné kufry nebo tašky, prakticky nemáme šanci cokoli zahlédnout. Pokud navíc nečekané zabrzdíme, mohou se odložená zavazadla uvolnit a způsobit fatální zranění.

Volně položené věci se mění v projektily

Pokud v kabině vozidla přepravujete volně uložená zavazadla, opět značně riskujete. Například taková lahev vody se při prudkém zabrzdění dá do pohybu, nabere neuvěřitelnou rychlost a může osádce způsobit nepříjemné (mnohdy i smrtelné) zranění. Proto se i v tomto případě vyplatí vše ukládat do zavazadlového prostoru.

Střešní boxy mění těžiště automobilu

Počítejte také s tím, že pokud cestujete se střešním boxem či plně naloženým nosičem, mění se díky němu těžiště automobilu. Na mysli mějte také to, že boční vítr dokáže s automobilem nepěkně zamávat, což může znamenat určité uleknutí. To, jak následně řidič zareaguje, je otázkou daného momentu i jeho zkušeností.

Naložený vůz prodlužuje brzdnou dráhu vozidla

Závěrem uvedeme jeden známý fakt, který ovšem řada řidičů podceňuje. Plně naložené auto má delší brzdnou dráhu, než prázdný automobil. Délka brzdné dráhy se totiž úměrně odvíjí od naložení vozidla. Proto je dobré, pokud si danou situaci vyzkoušíte na vlastním či vypůjčeném plně naloženém vozidle.

Podobné články