Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Přeprava domácích mazlíčků v osobním automobilu. Znáte základní pravidla?

Věděli jste, že více než polovina naší planety vlastní domácího mazlíčka? Nejvíce „mazlíčkofilů“ žije ve Spojených státech amerických, Jižní Americe a Rusku a nejméně naopak v Asii. Co se týče Evropy, tady jsou nejčastějšími mazlíčky kočky a po nich následují psi. Víte ale, jak takového psa anebo chlupatou krásku převážet v autě bez toho, abyste ohrozili sebe, zvíře anebo ostatní účastníky provozu? Máme pro vás malý manuál.

Na klín ani volně dozadu ne

Spousta majitelů domácích zvířat přepravuje své mazlíčky na klíně. To je ale zásadní chyba. Mazlíček na klíně brání řízení, rozptyluje a může také polekat řidiče rychlým pohybem. Při prudkém zabrzdění navíc může být zvíře zraněno anebo může zranit ostatní. Velmi podobná je také situace, pokud svého chlupatého miláčka necháváte volně sedícího či ležícího na zadním sedadle. Nejen, že zvíře může celkem snadno přelézt k řidiči, v případě nenadálé změny rychlosti opět může dojít ke zranění zvířete i vás.

Takhle je to správně

V první řadě je potřeba si uvědomit, že kromě sebe a ostatních účastníků dopravního provozu musíte ochránit také svého čtyřnohého mazlíčka. Zvíře tak musí být vždy připoutané. K zabezpečení zvířete můžeme použít několik pomůcek. Nejčastější je přeprava zvířete v kufru ve spojení se sítí nebo mříží, v přepravním boxu nebo připoutané bezpečnostním pásem pomocí postroje. Menší zvířata můžete umístit do boxu, který vložíte do kufru a řádně zabezpečíte. Box vybírejte tak, aby si do něj mohlo zvíře pohodlně lehnout. Pro větší zvířata se hodí spíše postroje.

Co říkají zákony?

Silniční zákon říká, že při přepravě zvířat je nutné zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu. Naopak zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání říká, že je nezbytně nutné zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby. Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Pokud by řidič přepravoval zvíře nesprávně, může mu být uložena pokuta až do výše 2 000 Kč.

Podobné články