Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Autem do přírody: 4 tipy, co na dovolené nepodcenit

Automobil dává značnou dávku volnosti. Nejste vázáni na leteckou společnost a její neustálé zpoždění, nemusíte čekat na odjezd autobusu, krčit se na miniaturních a nepohodlných sedačkách. Zkrátka jste svými pány. Můžete si zajet, kam se vám jen zlíbí a podniknout tam program dle vlastního uvážení. Zastávky si uděláte podle potřeby a vůbec, taková dovolená má své kouzlo. Pokud míříte vlastním automobilem či autem z půjčovny do přírody, měli byste si osvojit následující čtyři tipy, které vám pobyt ještě více zpříjemní.

Voda a potraviny na cestu

Někteří odvážlivci, milující adrenalin, vyrážejí na dovolenou jen s nezbytnou hotovostí a kreditkou v kapse. Kreditka vám ale v bohabojné pustině bude tak nějak k ničemu. Proto se vybavte dostatečnou hotovostí a základními potřebami pro přežití v přírodě. Chybět vám pochopitelně nesmí voda a alespoň základní potraviny. Do kanystru nebo PET lahví si ale naberte jen tolik vody, kolik budete potřebovat. Nemá totiž význam tahat s sebou desítky kilogramů navíc, když si čerstvou vodu můžete do nádrže napustit v cílové destinaci.

Ochrana lidí i vozu proti nezvaným hostům

A těmi rozhodně nemyslíme opilé kempující, kteří vám v noci zavadí o stan. I když, ruku na srdce, i taková ochrana by se někdy hodila. Nezapomeňte si sebou přibalit také repelent proti komárům, klíšťatům a další havěti. Uvidíte, že se vám bude hodit. Možná, ale to spíše v zimně, oceníte postřik hlukové izolace v motoru proti kunám. Tyto malé šelmy se totiž chodí na teplý motor vyhřívat a drápky poškozují textilní výplň přední kapoty. Spciálním sprejem tomu můžete zabránit.

Pravidelné přestávky jsou základ

Nejvíce dopravních nehod se stává již tradičně před příjezdem do cílové destinace. Mějte tohle na paměti a dělejte si pravidelné přestávky. Ideální je, pokud se můžete při řízení střídat a cestu si rozkouskujte. Na odpočívadle doplňte tekutiny (vyhněte se energetickým nápojům, které zbytečně dehydratují) a dejte si něco dobrého na zub. Protáhněte se, nebo se malinko proběhněte. Rozproudíte organismus a dodáte mozku zásoby čerstvého kyslíku. Zlepšenou pozornost oceníte především za zhoršeného počasí, sl lepší myslí lépe zvládnete krizové situace, například aquaplaning.

Pozor na to, kde stavíte stan

Jste zdárně na místě a hledáte vhodný prostor k rozložení stanu. I zde si dávejte pozor na písčité či promáčené podloží, pokud se vám terén nezdá, určitě si ho nejprve projděte. Vůz odstavte v dohledové blízkosti (pokud to daný kemp umožňuje) a opatřete jej speciálními plachtami nebo fóliemi, které ho ochrání přes nájezdy hmyzu nebo ptáků.

Podobné články