Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Zima je tady! Víte, kdy a jak používat sněhové řetězy?

Zima každoročně promění řadu silnic v ledovou klouzačku. Bez kvalitních zimních pneumatik je proto jen tak nezdoláte. Existují ovšem místa a situace, které kromě zimních pneumatik vyžadují také sněhové řetězy. Kdy je nasadit a jak bezpečně používat? Na to se zaměříme v následujícím článku.

Pozor na značku a vyhlášku

Používání sněhových řetězů u nás reguluje vyhláška ministerstva dopravy 30/2001 Sb. Řetězy musíte nasadit, pokud je silnice, nebo její úsek, vybaven značkou C 5a. Jde o modrý terč s charakteristickým symbolem kola s řetězy. Její platnost pak ruší značka C 5b, která je přeškrtnutá červeným pruhem.

Když neuposlechnete výzvu, hrozí vám pokuta

Pokud sněhové řetězy nevlastníte nebo vám přijde zbytečné je nasazovat i v místech, kde jsou přikázány, riskujete zbytečnou pokutu. Za přestupek nerespektování dopravního značení hrozí řidiči pokuta do 2.000 Kč blokově, nebo 1.500-2.500 Kč ve správním řízení.

Jak jezdit s řetězy správně a bezpečně?

Věděli jste, že přísná pravidla platí také pro jízdu s nasazenými řetězy? Takto vybavený automobil může jet nejvíce 50 kilometrů v hodině. Při samotném výběru řetězů vsaďte spíše na ty kovové, které se vyznačují dlouhou životností a snadnou manipulovatelností. Jistou nevýhodou je jejich hlučnost a méně komfortní jízda. Nejspolehlivější jsou řetězy, které mají na obvodu tvar do písmene H. Tyto druhy řetězů poskytují dostatečný záběr po celém obvodu pneumatiky a představují i lepší řešení z hlediska komfortu.

Mimo označené silnice je použití řetězů na vůli řidiče

Pokud po cestě na žádnou značku přikazující používání sněhových řetězů nenarazíte, pak je pouze na vaší vůli a schopnostech, zda řetězy použijete, či nikoli. Zákon ani vyhláška nestanovují, jaké druhy řetězů je potřeba pořídit. Co je u nás ovšem zakázáno, to jsou pneumatiky s hroty.

Podobné články