Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Zahraniční dovolená s vypůjčeným vozem? Na tohle si dejte pozor

Blíží se období letních dovolených a to pro řadu z nás znamená jediné – sbalit kufry a vydat se vstříc novým zážitkům. Pokud letos plánujete dopravit se do cílové destinace vlastním automobilem, uvažujete stejně jako zhruba třetina České republiky. Jedno známé české pořekadlo praví, že: „neštěstí nechodí po horách, ale po lidech“, může se tak stát, že na dovolenou vlastním autem neodcestujete. Stačí jedna porucha a sen o dobrodružné cestě je rázem v prachu. Anebo ne? Naštěstí existují půjčovny vozidel, kde vám vozidlo půjčí nejen na cestování po ČR, ale také zahraničí. Má to ovšem svoje specifika.

Nechte si vystavit cizojazyčný dokument

Cestujete do zahraničí vypůjčeným vozidlem? V případě, že použijete motorové vozidlo, kde nejste uveden jako jeho vlastník, nechte si vystavit od majitele vozidla potvrzení. Text potvrzení musí být minimálně v anglickém jazyce, nebo v jiném světovém jazyce (ideálně v jazyce země, do které cestujete). Tímto způsobem zabráníte případné možnosti zadržení motorového vozidla policií do doby, než se prokáže, že vozidlo není odcizeno. Počítejte také s tím, že některé státy provádí kontroly vozidel už na samotných hranicích. Pokud se jim neprokážete cizojazyčným potvrzením, nemusí vám být umožněn vjezd do vybraného státu.

Zkontrolujte pojištění

Ještě před tím, než podepíšete smlouvu o zapůjčení vozidla, důkladně si zkontrolujte jeho pojištění. Pro zaplacení výpůjčky je možné využít běžnou platební kartu s povoleným čerpáním v zahraničí a totéž se týká stejně i pojištění. Vždy je ale důležité mít na kartě dostatečnou finanční rezervu. U stoprocentních pojistek si totiž půjčovna často může chtít zablokovat na vaší kartě částku odpovídající hodnotě přibližně 100 dolarů. Při výběru konkrétních limitů pojištění, volte raději ty vyšší. Díky nim tak můžete mít pojištěné třeba i čelní sklo nebo pneumatiky.

Jak se chovat v případě nehody?

Pokud vás v zahraničí dostihne nehoda, neprodleně kontaktujte místní policii a získejte kopii policejního protokolu o dopravní nehodě. Dále se obraťte na asistenční službu a řiďte se jejími pokyny. Kontaktovat byste samozřejmě měli také autopůjčovnu. Nezapomeňte si vyfotit vzniklou škodu na půjčeném vozidle i na dalších vozidlech, které se nehody účastní. Všechny tyto dokumenty budete potřebovat při řešení škody s půjčovnou.

Podobné články