Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Výměna pneumatik u auta je hračka. Stačí vědět, jak na to

A už je to zase tady: vytáhnout nářadí, uvolnit matice kol, vyměnit pneumatiky. Zima se opět nekompromisně blíží. Řidiči, kteří chtějí u svých plechových miláčků vyměnit letní pneumatiky za ty zimní, plní tuzemské autoservisy. Pokud nechcete spoléhat na servis nebo si chcete vyzkoušet výměnu pneumatik svépomocí, máme pro vás praktický návod, jak na to.

Co budete potřebovat?

V první řadě půjde o automobilový zvedák. Pokud máte klasický osobák, pak se poohlédněte po zvedáku o minimální kapacitě dvě tuny. Pozornost věnujte také výšce zdvihu. Správnou výšku zdvihu pro své vozidlo si před zakoupením zvedáku vyhledejte v příručce vozidla. Dalším neméně důležitým nástrojem je křížový a momentový klíč. Chybět nesmí ani drátěný kartáč, který můžete použít k odstranění volné koroze a nečistot z náboje kola, ze spojovací části kola a nápravy. Nezapomeňte ani na křížovou tužku a samozřejmě rukavice.

Výměna pneumatik není složitá

V první řadě je třeba zařadit první rychlostní stupeň a zatáhnout ruční brzdu. U automatických převodovek přepněte do polohy „parkování“. S pomocí křížového klíče uvolněte všechny šrouby na kole. Nastává čas pro umístění automobilového zvedáku. S jeho pomocí zvedněte vozidlo do takové výšky, ve které se nebude pneumatika dotýkat podlahy.

Pneumatiky před uložením očistěte

Opět si přizvěte na pomoc křížový klíč, kterým uvolníte šrouby na kole. Ty pak odeberte. Následně sejměte kolo z náboje a označte je křídovou tužkou. Použijte drátěný kartáč k očištění koroze a nečistot z náboje kola. Nyní už stačí pouze namontovat nové kolo. Namontujte jednotlivé šrouby, ale utáhněte je pouze lehce.

Zpátky na zem

Spusťte auto z automobilového zvedáku tak, aby se pneumatika dotkla země. Kola by se neměla otáčet. V této fázi použijte momentový klíč, kterým utáhnete šrouby kol na stanovený točivý moment. Šrouby kol vždy utahujte křížem, čímž docílíte správného a pevného usazení kola. Nyní už můžete spustit auto na zem a zvedák sundat. Totožný postup opakujte s ostatními koly.

Podobné články