Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Vyfotil vás radar při vysoké rychlosti? O tolik budete chudší

Nehoda není náhoda a neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. To jsou stará známá rčení, kterých bychom se měli minimálně za volantem držet. Svádí vás to k těžší noze na plynu? Libujete si ve vysokých rychlostech? Pokud jste odpověděli kladně, pak je tenhle příspěvek určen právě vám. Poradíme, co dělat, když vás vyfotí radar a o kolik budete v případě pokuty chudší.

Čím policie měří?

Policie má nespočet způsobů, jak rychlost v obci i mimo ní kontrolovat. Nejpřesnější jsou ale bezesporu laserové měřiče. Tyto měřiče fungují na vzdálenost až 1 000 metrů, pokud policie pořizuje i fotografii, zvládne to bez problémů až na 400 metrů. Jestliže vás tedy předjíždí automobil s laserovým měřičem, jste už pravděpodobně vyfocení.

Dalším neméně obvyklým způsobem měření rychlosti je zařízení, kterému řada z nás lidově říká „mikrovlnka“. Jedná se o automobily, které mají v přední části bradavici a při měření využívají Dopplerova efektu. Policie s nimi obvykle měří na vzdálenost do 40 metrů.

Velmi záludné je rozdílové měření rychlosti. Jak to vypadá v praxi? Třeba tak, že se na vás přilepí Passat s cejchovaným tachometrem, který jede například 130 kilometrů v hodině. Vzdalujete se od něj? No tak jedete asi 130-159 km/h a máte to za tisícovku a dva body.

Kolik a za co?

A u bodů ještě chvíli zůstaneme. Pokud v obci překročíte rychlost o méně než 5 km/h (o 10 km/ mimo obec), pak vám hrozí bloková pokuta ve výši 1 000 Kč. Pokuta ve správním řízení se potom zvyšuje na 2 500 Kč. Žádné body vám ale za tenhle přestupek nehrozí. Horší je to u překročení rychlosti o méně než 20 km/h (o 30 km/ mimo obec). V takovém případě vám hrozí dva body a pokuta 1 000 nebo 2 500 Kč.

V případě, že překročíte rychlost o více než 20 km/h (o 30 km/ mimo obec), pak počítejte se třemi body a pokutou ve správním řízení 5 000 Kč. Pokud navíc přestupek spácháte 2x za 12 měsíců, hrozí vám zákaz řízení. Nejhorší je situace ve chvíli, kdy povolenou rychlost překročíte o více než 40 km/h (o více než 50 km/ mimo obec). Pak zaplatíte 10 000 Kč a může vám být uložen zákaz řízení na 6 – 12 měsíců.

Jak se zachovat?

Pokud vás radar vyfotil, můžete to vyřešit blokovou pokutou přímo na místě (nelze vždy). Jestliže si myslíte, že váš přestupek nestihnou projednat, nemusíte na místě platit nic a přestupek případně řešit až ve správním řízení. Tady ale počítejte s vyššími pokutami.

Podobné články