Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Vůz z autopůjčovny: Co dělat, když o sobě dá vědět porucha?

Důvodů, proč si půjčit vůz z autopůjčovny je nespočet. Možná se vám porouchal váš plechový miláček anebo jste ho museli jednoduše prodat, či zrovna nebyl k dispozici a řídil jej jiný člen rodiny. V takových a mnoha dalších situacích lidé míří do autopůjčoven, kde na ně čeká obsáhlý vozový park a zajímavé podmínky zapůjčení. Co ale dělat v situaci, kdy si automobil půjčíte, a jízdu vám zkazí porucha? Tady je odpověď.

V případě odstranitelné vady

V případě poruchy je potřeba neprodleně kontaktovat pronajímatele vozidla. Ten pak může navrhnout dvojí řešení. Pokud jde o poruchu odstranitelnou na místě, může se uživatel s pronajímatelem automobilu dohodnout na opravě svépomocí, případně může vůz zavézt do autoopravny. Pokud jde o poruchu, která nebyla zaviněna nesprávným užíváním anebo nedostatečnou údržbou vozidla, půjčovna při vyúčtování půjčovnému proplatí uživateli náklad, který mu v souvislosti s opravou vznikl. Vždy je ale potřeba tento náklad doložit fakturou anebo jiným dokladem.

Co s neodstranitelnou vadou

Pokud vám cestu zkazí neopravitelná porucha, která ale není způsobena nesprávným užíváním nebo nedostatečnou údržbou vozidla, hradí půjčovna přiměřené náklady v prokázané výši, které vznikly uživateli v souvislosti se zajištěním vozidla před poškozením a odcizením. Co si představit pod slovem „přiměřená“? Zde opět záleží na okolnostech a dalších faktorech, které výsledné náklady ovlivňují. Je také dobré vědět, že nehodu, havárii, poškození, zničení a odcizení vozidla nebo jeho části, je uživatel povinen ohlásit příslušnému oddělení policie.

Pozor na triky autopůjčoven

Ještě před tím, než podepíšete smlouvu o pronájmu vozidla, informujte se o tom, zda je ve smlouvě ošetřena havárie či porucha vozidla tak, abyste neplatili za pronájem i po dobu opravy vozu. Některé autopůjčovny nehody či poruchu ve smlouvě zahrnuté nemají, což je poměrně zásadní informace pro uživatele, který by se v tomto případě měl poohlédnout po jiném pronajímateli.

Podobné články