Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Víte, jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí?

Nehoda není náhoda a neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. To je bohužel starý známý fakt, který nedoporučujeme podceňovat. Pokud cestujete po zahraničí automobilem a jste přímými účastníky dopravní nehody, měli byste vědět, jak se v takové situaci zachovat. Máme pro vás malý návod.

Co dělat první minuty po nehodě

Neprodleně zastavte vozidlo a zabezpečte místo nehody. Zapněte varovná světla a umístěte výstražný trojúhelník. Samozřejmě nesmíte přestat dbát na svou bezpečnost nebo bezpečnost ostatních členů ve vozidle. Jakmile budete vystupovat z vozidla, nezapomeňte si obléci vestu vyrobenou z retroreflexních materiálů. V případě, že je někdo z osádky vozidla zraněn, poskytněte mu první pomoc a kontaktujte záchranku, hasiče nebo policii. Některé evropské země zavedly jednotné číslo tísňové linky 112, vždy je ale vhodné dopředu tuto informaci ověřit.

Jak je to se škodou?

Pokud jste způsobil škodu jinému účastníkovi silničního provozu, sdělte mu informace o své osobě, obchodní jméno a sídlo pojistitele, u něhož bylo uzavřeno pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, číslo pojistné smlouvy, registrační (státní poznávací) značku vozidla, kterým byla škoda způsobena a číslo tzv. „Zelené karty“. S ostatními účastníky vyplňte Evropský záznam o dopravní nehodě. Pokud to situace umožňuje, vždy volejte policii. Pokud jste vy sami utrpěli škodu provozem cizího vozidla, také si poznamenejte výše uvedené informace.

Co s nepojízdným automobilem?

Pokud není automobil schopný dalšího provozu, kontaktujte asistenční službu pojišťovny. Jste-li viníkem nehody, máte zpravidla nárok na asistenční služby od pojišťovny, u které máte pojištění odpovědnosti (tzv. povinné ručení) uzavřeno. Také havarijní ručení vám pomůže uhradit odtah nepojízdného vozidla. Čísla telefonu na vaši asistenční službu máte zpravidla uvedena na asistenční kartě, v tzv. asistenčním sešitě anebo na nálepce ve vozidle.

V případě zapůjčeného vozidla se můžete spolehnout na profesionální asistenci, jejíž služby sjednáváte při zapůjčení vozidla.

Podobné články