Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Věčné dilema: Kdy má cenu nasadit sněžné řetězy?

Možná si to nepřipouštíte, jedno je však jasné – i s kvalitními zimními pneumatikami můžete mít na řadě míst v ČR i zahraničí v extrémních podmínkách nemalý problém. Proto se hodí vozit s sebou sněhové řetězy. Kdy je potřeba je nasadit a jak to provedete? To bude součástí následujících řádků.

Sněhové řetězy a zákon

Co se týče zimních pneumatik, o těch hovoří zákon vcelku jasně. Je nutné je mít v sezoně od 1. listopadu do 31. března za předpokladu, kdy je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy nebo je možné takovou situaci předpokládat. U zimních řetězů jejich používání neupravuje zákon, ale vyhláška. Pokud je u silnice postavená značka C 5a (modrý terč se symbolem kola s řetězy), je potřeba sněhové řetězy nasadit. V opačném případě se vystavujete riziku pokuty až do výše 2 500 Kč. Mějte také na mysli, že s nasazenými sněhovými řetězy musíte upravit také svou jízdu po vozovce. Jet smíte maximálně padesát kilometrů v hodině bez ohledu na okolní podmínky anebo doporučení výrobce.

Sněhové řetězy bez značky

Drtivá většina tuzemských silnic pochopitelně není značkou přikazující jízdu se sněhovými řetězy opatřena. Je proto na dovednostech a zkušenostech každého řidiče, zda se pro jejich použití rozhodne anebo ne. Použití řetězů je skvělé všude tam, kde na vás čeká náročný terén pokrytý sněhem nebo ledem. Zlepšují vlastnosti vozu, zkracuje se brzdná dráha a celková manipulace je snazší. Jakmile se ale dostanete z hůře přístupného místa, pro které jste řetězy nasazovali, ihned je sundejte. Mohly by totiž poškodit nejen vozovku, ale také váš automobil.

Jak namontovat sněhové řetězy?

Mnoho řidičů od použití sněhových řetězů odrazuje jejich montáž. Někdo ji zvládne levou zadní, jiný se trápí několik dlouhých minut. Při montáži sněhových řetězů je potřeba mít na paměti několik zásadních pravidel. V první řadě musíte vědět, že se řetězy montují na poháněnou nápravu. Ideální také je, pokud si jejich nasazení vyzkoušíte nejdříve v klidu doma, abyste pak někde v zasněženém kopci nezjistili, že vlastně vůbec nemáte tušení, jak sněhové řetězy upevnit na pneumatiku. U každých řetězů je také přibalen návod, který vám práci dosti usnadní.

Podobné články