Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Tipy, jak překonat dlouhé cesty a nepohodlí v automobilu

Čeká vás dlouhá cesta automobilem na vysněnou letní dovolenou? Anebo je jízda v autě vaší denní pracovní náplní? Pokud plánujete za volantem strávit značnou část dne (či noci), bude se vám hodit následující článek. Prozradíme, jak překonat dlouhé cesty v bezpečí a bez zbytečných komplikací. Zároveň doplníme tipy na pohodlnou jízdu.

Příprava je nesmírně důležitá

A to nejen příprava samotného vozu, ale také jeho posádky. V první řadě zavezte automobil do specializovaného servisu, kde by měli prověřit jeho provozní kapaliny, brzdy, pneumatiky a další náležitosti. Pokud si půjčujete automobil od solidní autopůjčovny, tenhle krok můžete přeskočit. Počítejte s tím, že pokud byste uvízli v zahraničí a neměli dostatečnou pojistku, odtah zpátky do ČR vás může vyjít pěkně draho. Samostatnou kapitolou je potom příprava posádky. Před cestou se důkladně vyspěte (alespoň šest hodin k obnovení reakcí). Sbalte si s sebou dostatek tekutin a jídla, veškeré léky a polštářky nebo deky pro ostatní členy posádky.

Pravidelně odpočívejte

Každé dvě hodiny se za volantem prostřídejte anebo si dejte alespoň patnáctiminutovou pauzu, během které si zajdete na toaletu, doplníte tekutiny a můžete něco lehkého sníst. Pozor si ale dávejte na fast foody a další těžká jídla, která způsobují únavu a otupění smyslů. Pamatujte také na to, že největší únava na řidiče doléhá těsně po rozbřesku a po obědě. Před startem na další cestu a v přestávkách je dobré si dát malou rozcvičku, například 10 dřepů a protáhnout se. Osvěžit se můžete i studeným kapesníkem, který přiložíte na čelo anebo zátylek.

Pozor na klimatizaci i křečové žíly

Pokud cestujete do horkých krajin, je dobré cílové destinaci přizpůsobit také dobu výjezdu. Ideální je, pokud vyjedete těsně po západu slunce a pojedete celou noc. Třeba v Chorvatsku vás už ráno přivítá blankytně modrá hladina moře. Drtivá většina moderních automobilů je dnes již vybavena klimatizací. Není tak problémem cestovat ani během horkého poledne. Myslete ale na to, že rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by měl být maximálně šest stupňů Celsia. Pokud to situace alespoň trochu dovoluje, pravidelně se protahujte a osvojte si cviky na nohy. Dlouhé sezení bez pohybu neprospívá křečovým žilám a zvyšuje riziko trombózy, zvláště v těhotenství.

Podobné články