Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Telefonování za volantem: U nás hrozí pokuta, v zahraničí ztráta řidičáku

Asi všichni se shodneme na tom, že za volantem bychom se primárně měli věnovat řízení a ostatním účastníkům silničního provozu. Co když si ale potřebujete vyřídit důležitý telefonní hovor, který zkrátka nepočká? Pokud nemáte v automobilu nainstalovanou handsfree sadu, pak telefon raději vůbec nezvedejte. U nás vám za tuto činnost hrozí pokuta, v zahraničí dokonce můžete přijít o řidičské oprávnění.

Body navíc a pokuta

V České republice za telefonování bez handsfree hrozí tisícikorunová pokuta na místě nebo 1 500 až 2 500 korun ve správním řízení plus dva trestné body. Výše pokuty a počet bodů se řídí dle přestupkového zákona (č. 250/2016 Sb.) a zákona 361/2000 o provozu na pozemních komunikacích. Oba zákony by se ale měly v nejbližší době dočkat novely. Dlouho se mluví o zpřísnění postihů za rizikové přestupky, jejichž množství za poslední roky podle zkušeností policie narůstá. Nově se má kromě telefonování bez handsfree postihovat také natáčení, focení a shromažďování obrazových materiálů na sociální sítě při řízení. Bloková pokuta vzroste až na 2 500 korun. Ve správním řízení pak může být pokuta ještě vyšší (cca 10 000 + 4 trestné body).

Jak je to s telefonováním v zahraničí?

Bodový systém, jaký známe z Česka, používají také mnohé další evropské státy. Body sice hrozí především držitelům řidičského oprávnění dané země, pokuty se ale vztahují na všechny řidiče bez rozdílu. Ve spoustě zemí Evropské unie jsou pokuty nesrovnatelně vyšší, než v ČR. Pokud navíc nebudete mít u sebe dostatečnou hotovost a pokutu nezvládnete uhradit, může vám policista daného státu zadržet řidičský průkaz. V některých zemích (např. v Rakousku) je kromě telefonování přísně trestáno také jakékoli jiné ovládání mobilního telefonu. Je úplně jedno, jestli hovor tlačítkem přijmete anebo odmítnete. V případě, že vás u této činnosti uvidí policista, může na místě uložit blokovou pokut do výše 50 eur.

Podobné články