Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Startování auta pomocí kabelů: Víte, jak na to?

Zima je pro automobil, a samozřejmě i pro řidiče, náročným obdobím. Při vysokých mrazech čeká na spoustu řidičů rok co rok nepříjemné překvapení. Namísto toho, aby se svým plechovým miláčkem odjeli, musí řešit problém vybitého akumulátoru. Co dělat, pokud nemáte po ruce náhradní? Řešením je startování za pomocí kabelů. Jak na to?

Základem pozdějšího úspěchu je důkladná příprava

V první řadě byste měli pamatovat na to, že je potřeba pořídit vhodné startovací kabely. Pro benzínové motory se hodí minimálně 300 A (do objemu 1,3 L motoru), pro větší motory (1,4-1,8 L) alespoň 400 A nebo 500 A, pro objemnější nebo dieselové motory doporučujeme 600 A a více. Kabely vám ale budou celkem k ničemu, když ve svém okolí nebudete mít další automobil se stejným napětím elektroinstalace a nabitou autobaterií.

Vzhůru do toho, půl je hotovo

Máte? Skvěle! Teď se už jen stačí držet jednoduchého návodu. Jako první připojte červený (+) kabel na kladný pól vybité baterie. Následuje připojení tohoto kabelu na kladný pól nabité baterie. Druhý kabel (nejčastěji bývá černý) připojte na záporný pól (-) nabité baterie. Druhý konec černého kabelu pak připojte tzv. na kostru (např. blok motoru vozu s vybitou baterií).

Mohlo by vás zajímat: Některé vozy mají uvedeno „alternativní“ místo, kam je možné kabel připojit.

Dávejte si pozor na to, ať kabel nepřipojíte přímo k baterii, mohl by vzniknout výbuch a následný požár. Dalším krokem je nastartování náhradního vozidla. Vozidlo nechte běžet asi dvě minuty (v případě velkého rozdílu mezi výkony baterií i déle), následně motor vypněte a nastartujte svůj vůz. Pokud je vše v pořádku, kabely odpojte v opačném pořadí.

Na tohle nezapomínejte

Dbejte na to, aby se svorky obou kabelů ani svorky jednotlivých kabelů navzájem nedotýkaly. Při startování v blízkosti autobaterie nemanipulujte s otevřeným ohněm (ani s cigaretou). Při chemických reakcích uvnitř baterie může ven unikat vodík, který v kombinaci se vzduchem vytváří vysoce třaskavou směs a hrozí tak výbuch.

Podobné články