Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Silvestr a tolerance alkoholu za volantem: Můžete zaplatit až 50.000 a přijít o řidičák

Česko je jednou z mála zemí Evropské unie, kde platí nulová tolerance alkoholu za volantem. Ačkoli se poslanci neustále dohadují, zda alkohol za volantem povolit, či nikoli, stále u nás platí, že si před jízdou nesmíte dál malé pivo ani „deci“ vína. Drtivá většina států EU ovšem nějakou tu toleranci povoluje.

Nejsme jediní

Nutno podotknout, že Česká republika rozhodně není jediná, která má nulovou toleranci alkoholu v krvi. Stejné podmínky platí také u našich „sousedů“, na Slovensku, v Rumunsku a v Maďarsku. Napříč Evropou však většinou převládá limit 0,5 promile. Nejbenevolentnější jsou pak v Itálii a na Maltě, kde činí tolerance dokonce 0,8 promile.

Odlišná tolerance pro profesionály a začátečníky

Zajímavé ale je, že spousta států má jinou toleranci pro začínající a zkušené řidiče. Zatímco třeba v Dánsku platí 0,5 promile pro začínající i profesionální řidiče, třeba v Belgii mohou profesionální řidiči nadýchat 0,2 promile a začátečníci 0,5 promile, aniž by je kdokoli pokutoval. Ve Francii je to zase naopak. Začátečníci mohou nadýchat nejvýše 0,2 promile a profesionální řidiči (vyjma řidičů autobusů) až 0,5 promile.

Problémový Silvestr

Drtivá většina z nás si na Silvestra neodpustí nějaký ten alkoholický nápoj. Druhý den pak často řešíme, zda už můžeme vyrazit na silnice nebo ne. S dilematem mohou pomoci tzv. „alkulačky“, které vám online na základě vstupních údajů orientačně spočítají, zda už můžete řídit, či nikoli. Nutno podotknout, že jde o velmi nepřesné výsledky. Každý z nás totiž odbourává alkohol jinak. Větší jistotou je kvalitní alkoholtester, jehož cena se ale pohybuje v závratných výšinách. Nejspolehlivější je samozřejmě situace, kdy se alkoholu vůbec nedotknete.

Co když vás zastaví policie?

Pokud vás policie vyzve k dechové zkoušce, máte v zásadě tři možnosti, jak postupovat. Tou první a nejběžnější je její absolvování. Můžete ji ale také odmítnout. V takovém případě jdete do správního řízení, kde vám hrozí sedm trestných bodů, pokuta 25.000 až 50.000 Kč a zákaz řízení v délce 12 až 24 měsíců. Poslední možností je odmítnutí provedení dechové zkoušky a trvání na lékařském vyšetření. Pokud skutečně nadýcháte, hrozí vám pokuta v rozmezí 25–50.000 Kč, 7 trestných bodů do karty řidiče a zákaz řízení v délce 6 až 12 měsíců.

Podobné články