Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Půjčujeme si auto z autopůjčovny. Jaké podmínky je potřeba splnit?

Asi každému řidiči se někdy stalo, že nemohl usednout do svého plechového miláčka a přesto se potřeboval přepravit z bodu A do bodu B. Pokud nevyužil prostředků hromadné dopravy, pak se pravděpodobně uchýlil do některé z autopůjčoven, kde mu náhradní vůz zapůjčili. Anebo taky ne. To ve chvíli, kdy nesplnil podmínky vybrané autopůjčovny. O jaké podmínky jde? To vám prozradíme na následujících řádcích.

Plnoletost, řidičák a vratná kauce nebo kreditka

Mezi základní podmínky zapůjčení automobilu patří plnoletost, (někde je vyžadován věk 21 let), platné řidičské oprávnění, občanský či jiný průkaz totožnosti a vratná kauce anebo kreditní karta. Jestliže si automobil půjčuje živnostník, je potřeba doložit ještě jeho živnostenské oprávnění. U právnické osoby je ještě potřeba k výše uvedenému doložit výpis z obchodního rejstříku, a pokud nebude přítomen jednatel společnosti, musí zplnomocněná osoba předložit notářsky ověřenou plnou moc.

Může půjčený automobil řídit někdo jiný?

Jakmile jsou splněny podmínky zapůjčení automobilu, je složena kauce a podepsána smlouva, v níž se dočtete další neméně důležité informace. Jednou z nich je i informace o tom, kdo může zapůjčený automobil řídit. Pokud není ve smlouvě uvedeno jinak, jde o osobu, která splnila výše uvedené podmínky, a jejíž osobní údaje jsou zapsány ve smlouvě. Pokud by řidič nechal zapůjčené vozidlo řídit jinou osobou, nejen, že mu hrozí pokuta, ale také komplikace v případě nehody.

Vypůjčené auto řídil někdo jiný a došlo k nehodě

V takovém případě se připravte na nepříjemné komplikace. Většina autopůjčoven má smluvně ošetřeno, že jejich automobil nesmí řídit nikdo jiný než ten, kdo si jej vypůjčil. Pokud k tomu přeci jen dojde, je potřeba vycházet z tzv. objektivní odpovědnosti, což znamená, že nezáleží na tom, zda provozovatel škodu zavinil; postačí prostá skutečnost, že dotyčný je aktuálním provozovatelem dopravního prostředku, jehož provoz má zvláštní povahu a představuje pro lidi vyšší míru rizika. Tato odpovědnost vlastníka vozidla přitom existuje vedle odpovědnosti toho, kdo škodu přímo zaviní, tedy řidiče. Sečteno podtrženo, pokud tedy ten, kdo si automobil vypůjčí, jej nechá řídit někoho jiného, bude odpovědný za škodu vzniklou jeho provozem, a to i tehdy, když ji nezaviní; řidič bude rovněž odpovědný, ale pouze v rozsahu, v jakém škodu zavinil.

Podobné články