Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Při balení auta na hory myslete. Za špatně ukotvené lyže hrozí vysoká pokuta

Zima už naplno projevila svou sílu a to pro mnohé znamená jediné – sbalit lyže, snowboardy, běžky a další potřebnou výbavu a začít si užívat zimních sportů. Pokud je to i váš případ a chystáte se v nejbližších dnech vyrazit autem na hory, nepřestávejte číst následující řádky. Poradíme, jak lyže bezpečně ukotvit tak, abyste neriskovali zdraví či životy svých nejbližších a nemalou pokutu.

Smyk si nevybírá

V první řadě bychom si měli uvědomit, že zimní dovolená klade na náš vůz výrazně větší prostorové nároky, než dovolená letní. Vezeme s sebou totiž těžké kufry plné oblečení, lyže, snowboardy, lyžáky, helmy nebo sáňky. Jakmile ale dostaneme na zledovatělé silnici smyk, špatně ukotvené věci letí nekontrolovaně vpřed a kvůli přetížení představují smrtelné zbraně. Hmotnost jednotlivých věcí si může zvýšit až padesátkrát, což rozhodně není málo.

Jak zimní výbavu správně přepravovat

Ideální samozřejmě je, pokud lyže přepravujeme uvnitř střešního boxu. Pokud ale takový box nemáme, je možno je přepravovat ve vnitřních částech vozu. Zde ale platí poměrně přísná a jasná pravidla. Lyže bychom měli vždy připoutat řemínky nebo páskami ke konstrukci vozidla. Uchycovací oka najdeme v řadě automobilů na podlaze nebo v zavazadlovém prostoru. Samotné lyžáky je pak vhodné uložit do zavazadlového prostoru, co nejblíž zadním opěradlům sedaček.

Pozor na vysoké pokuty

Pokud míříte třeba do Alp v Rakousku či Francii, počítejte s tím, že případná kontrola zaměří svou pozornost také na způsob uchycení zimní výbavy v automobilu. Pokud bude tedy náklad na zimní lyžovačku policistovi připadat špatně uchycený, může udělit pokutu až do výše 500 eur, což je asi 13 tisíc korun. Postihy ale hrozí také u nás. Pokud by řidič v automobilu převážel zimní výbavu, která by svým uložením či uchycením ohrožovala či omezovala posádku, dopouští se dopravního přestupku.

Podobné články