Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Parkovací asistent vám může v mnohém ulehčit. Má ale i svoje „mouchy“

Spousta řidičů nemá s parkováním sebemenší problém, najdou se však i ti, pro které je parkování noční můrou. A to i po několika letech aktivního ježdění. Pro druhou skupinu řidičů je vhodným řešením parkovací asistent. Ten už dávno nepatří k výsadám manažerských sedanů. Stále častěji jím výrobci vybavují i běžné – rodinné vozy. Co takový asistent zvládne a jaké jsou jeho nevýhody?

Není to jen o pípání

Drtivá většina řidičů, kteří se s parkovacím asistentem dosud nesetkali, si po vyslovení oněch dvou magických slůvek představí otravné pískání, které upozorňuje na překážku. Ve skutečnosti ale parkovací asistent není jen o „pískání“. Pod tento termín spadá celá řada elektronických systémů, určených k usnadnění parkování – od nejjednodušších ultrazvukových čidel, přes miniaturní kamery v nárazníku, až po samočinné parkovací systémy.

Pasivní a aktivní asistent

I parkovací asistenty dělíme na dvě podskupiny. Do té první spadají pasivní parkovací asistenti, kteří mají za cíl pouze informovat o případné překážce v terénu. Tito asistenti se skládají z čidel v nárazníku a jsou napojeny na informační systémy vozu nebo na jednoduchý bzučák (odtud tolik známé pískání). Skupina může zahrnovat ale také parkovací kamery, snímající prostor za automobilem, případně kolem celého vozu. Naproti tomu aktivní asistent se skládá z akustických čidel (často i kamer) a především z programu napojeného na pedál plynu, posilovač řízení a brzdy vozidla. Jeho hlavním cílem je zaparkovat za řidiče.

Nevýhoda je pouze jedna

Jak vypadá parkování s aktivním parkovacím asistentem v praxi? Nejdříve s autem projedete kolem volného parkovacího místa, které čidla v náraznících změří a vyhodnotí. Pokud je místo dostatečně velké, na obrazovce se objeví instrukce pro řidiče. Řidič pustí volant a podle instrukcí na obrazovce upravuje rychlost. Po zaparkování stačí jen vypnout motor. Z noční můry se tak rázem stává zábava. Protože má ale každá mince dvě strany, musíme zmínit i jistou nevýhodu, která je s pořízením auta vybaveného parkovacím asistentem neodmyslitelně spjatá. Takové auto totiž bývá zpravidla dražší.

Podobné články