Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Nehoda s vozem z autopůjčovny. Jak se zachovat?

Nehoda není náhoda a neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. To jsou stará známá pořekadla, která si můžeme dennodenně zkusit na vlastní kůži. Pokud jste si vypůjčili automobil a stali jste se účastníkem dopravní nehody, měli byste vědět, jak postupovat. Ideálně si základní pravidla osvojte ještě před tím, než k případné nehodě opravdu dojde.

Věnujte pozornost pojištění

Ještě před tím, než s vypůjčeným vozidlem poprvé vyjedete, ověřte, zda je řádně pojištěno, popřípadě si u své pojišťovny sjednejte doplňkové připojištění. Dbejte na dostatečné pojistné limity a informujte se také o případných výlukách z pojistného plnění. To proto, abyste později nebyli nemile překvapeni.

Nehodu musíte ohlásit

Osoba, která se stala účastníkem dopravní nehody, musí tuto skutečnost neprodleně oznámit autopůjčovně, u které si vozidlo vypůjčila. Ta obvykle klienta informuje o dalším postupu. Při jakékoli nehodě, živelné události, vniknutí třetí osoby do vozu či odcizení vozu jste povinni událost ohlásit policii a vyžádat si doklad o provedeném šetření.

Připravte si potřebné dokumenty

V případě, že jste zavinili nehodu vy, doložte poškozenému údaje potřebné pro uplatnění práva poškozeného na náhradu škody. Mezi tyto údaje patří vaše jméno, příjmení a bydliště. V případě, že řídíte vozidlo z autopůjčovny, pak i název firmy, IČ, sídlo vlastníka vozidla, značku a typ vozu a RZ vašeho vozidla. Nezbytné je také doložení dokladu o pojištění nebo zelené karty, podle které je možné identifikovat, u které pojišťovny jste pojištěni pro případ odpovědnosti za škodu z provozu vozidla (povinné ručení).

Tohle požadujte po ostatních

V případě, že nehodu způsobil jiný účastník silničního provozu a poškodil tak i auto z autopůjčovny, požadujte po něm předložení občanského (nebo řidičského) průkazu nebo pasu a zejména dokladu o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (zelené karty). Následně si opište jméno, příjmení a bydliště řidiče. V případě že jde o firemní vozidlo (anebo automobil z půjčovny vozidel), pak si také zapište název firmy, IČ a bydliště (sídlo) vlastníka vozidla. Nezapomeňte si zapsat též značku, typ a RZ vozidla a také to, u které pojišťovny je viník dopravní nehody pojištěn.

Podobné články