Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Navigace, to je věda. Důležitý je nejen její typ, ale také uchycení

Až to bude možné, otočte se,“ zní uprostřed rušné dálnice z mikrofonu vašeho mobilního telefonu. Navigace čas od času zlobí. To zejména ve chvíli, kdy používáte tu, která je součástí vašeho chytrého mobilního telefonu. Pokud necestujete často a nejste limitováni svými časovými možnostmi, může být taková navigace dostačující.

V situaci, kdy ale míříte na vysněnou dovolenou anebo je doprava automobilem vaší denní náplní, není místo pro diskuze a kompromisy. Bez investice do kvalitní navigace se jednoduše neobejdete. Jaké typy navigací existují a jak tuhle moderní vychytávku bezpečně ukotvit, aby nebránila ve výhledu? Odpovědi na tyto a spoustu dalších otázek najdete na následujících řádcích.

Zabudovaná vs. přenosná navigace

Při výběru GPS navigace budete zpravidla volit mezi dvěma základními typy. Jde o navigace zabudované a přenosná zařízení. Zabudovanou navigaci budete řešit už při pořízení nového vozu. I tady ale existuje spousta výhod a nevýhod. V první řadě je potřeba zmínit, že vývoj automobilů postupuje daleko pomaleji, než vývoj černé elektroniky. Aktualizovat stávající navigaci anebo do ní nahrát nové mapy tak může být častým problémem. Za navigaci zabudovanou v automobilu zaplatíte i několik tisícovek navíc. Ale abychom nebyli příliš negativní, musíme zmínit i její přednosti. Tou je skutečnost, že tenhle typ navigace nebrání řidiči ve výhledu, je dobře ozvučen a v konečném důsledku také vypadá lépe.

Druhým zmíněným typem je navigace přenosná. Ačkoli ji můžete použít u libovolného typu vozu, i ona má své nedostatky. Zásadní nevýhodou je skutečnost, že navigaci bude potřeba připojit pomocí kabelů, které mohou překážet v ovládání vozidla. Navigace může řidiči bránit ve výhledu a ohrozit tak nejen jeho a posádku vozidla, ale také ostatní účastníky silničního provozu. Proto je nezbytně nutné vědět, jak přenosnou navigaci správně a bezpečně upevnit, což si ostatně prozradíme níže. Poslední nelichotivou stránkou přenosné navigace je též skutečnost, že představuje nesmírně atraktivní artikl pro vykradače vozů.

Jak navigaci bezpečně ukotvit?

Drtivá většina řidičů mívá navigaci ukotvenou na předním skle, což může být v některých případech problém. Pokud by totiž navigace bránila řidiči v rozhledu, může mu příslušník policie udělit pokutu až do výše 2 000 korun. Kam tedy navigaci umístit? Může jít o spodní část prosklení, přes kterou je vidět přední kapota, a nejde tak o zorné pole řidiče. Další možností je umístit navigaci na místo, které není stírané od stěračů.

Podobné články