Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Jízda na sněhu se může změnit v život ohrožující situaci. Rady, jak ji zvládnout bez komplikací

Ačkoli to venku na zimu nevypadá, podle kalendáře se nezadržitelně blíží. Máte přezuto? A víte, jak se chovat během jízdy na sněhu či ledu? Prozradíme vám to a připojíme několik praktických rad, abyste tu letošní zimu zvládli bez komplikací a zbytečných nehod.

Základy, které není radno podceňovat

Během zimního období si takovou malou soukromou školu smyku užije prakticky každý z nás. Stačí chvilka nepozornosti, větší vrstva sněhu na vozovce nebo snížená viditelnost a problém může být na světě. Pokud jste tak dosud neučinili, nastavte si do správné polohy volant a sedačku. Připravte se (a to zejména psychicky) na naprosto plynulou jízdu a pamatujte, že na zasněžené silnici se všechno děje v mnohem nižších rychlostech. Automobil vždy rozjeďte pouze na takovou rychlost, abyste měli jistotu, že dokážete zase zastavit. Tohle pravidlo platí zejména pro majitele „čtyřkolek“, pro které je rozjezd extrémně jednoduchý, mnohdy ale mají problém „vejít se“ do zatáčky.

Jak dostat auto pod kontrolu?

Recept na bezpečnou zimní jízdu je vlastně vcelku jednoduchý. Opatrně na plyn a brzdu a levá noha neustále na spojce. Volantem byste měli točit plynule, nikoli trhavě. To samé platí o zacházení s plynovým pedálem. Pokud potřebujete zpomalit, raději postupně podřazujte a nešlapejte zběsile na brzdu. Pokud dojde k problémové situaci, vyšlápněte spojkový pedál a sundejte nohu z plynu. Pamatujte také na to, že bez brzdění auto podstatně lépe funguje a snadněji zatáčí. Pneumatiky automobilu totiž přináší buďto příčné, nebo podélné síly, a pokud do zatáčky přidáte plyn anebo zabrzdíte, může se auto stát neovladatelným. Pokud v samotné zatáčce cítíte, že auto klouže, netočte volantem na doraz, kola by se zablokovala a auto se stejně neotočí. Pomozte si sešlápnutím spojky, která odpojí motor od převodovky a ten tak neroztáčí kola.

Podobné články