Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

Co dělat, když vám v zimě dojde baterka a jak tomu předcházet?

Venku skučí vichr, teploměr ukazuje nepříjemných minus pět a vy jste jako na potvoru zaspali do práce. Těšíte se na vyhřáté auto, to ale odmítá nastartovat. Baterka je vybitá. Ať se nám to líbí nebo ne, zima je pro akumulátory kritická. Většinu řidičů donutí ke koupi nové baterie až to, když ráno prostě nenastartují. Víte, co vede k vybití baterie a jak mu předcházet? Poradíme na následujících řádcích.

Vybití baterie může mít několik příčin

Tou nejčastější je to, když omylem necháme svítit světla automobilu přes noc. Pokud nás na tuhle skutečnost neupozorní všímavý soused, ráno prostě nenastartujeme. Další příčinou může být i to, že baterie je stará a žádá si výměnu „za novější model“. Tady je potřeba zmínit, že pokud auto neprojíždíte často, má baterka tendenci se vybíjet a “šťáva”, která v ní zbude, už nestačí k nastartování auta.  V zimě se s námi tak jednoduše rozloučí. Další příčiny „baterie po smrti“ rozezná většinou už jenom technik.

Jak vybití baterie předcházet?

Základní pravidlo říká, že byste s autem měli pravidelně jezdit, ne ho nechávat stát před domem. Pokud přece jen víte, že s vozem nějaký ten pátek nepojedete, je dobré baterii odpojit od elektroinstalace vozu a zabránit tak jejímu vybití. Pokud jezdíte krátké trasy, nezapomínejte akumulátor pravidelně dobíjet. Před zimou se taky vyplatí nechat ho zkontrolovat v servise.

Nastartujte přes kabely

Ve chvíli, kdy je autobaterie vybitá, můžete zkusit nastartovat přes kabely. V první řadě je třeba najít někoho s dalším autem, které má podobnou motorizaci jako váš vůz. Při spojování kabelů mějte na paměti, že červený kabel patří na plusový pól (a to u obou akumulátorů). Dejte si pozor, aby se neizolované části svorek vzájemně nedotýkaly. Hrozí riziko zkratu.

Svorku připojte nejdříve k plusovému pólu vybité baterie, až pak k plusovému pólu baterie auta vašeho pomocníka. Posledním krokem je připojení černého kabelu, který patří na záporný pól. Kabel připojte k náhradní baterii, a druhou svorku připněte k bloku motoru. Nastartujte náhradní vozidlo a nechte ho běžet asi deset sekund na volnoběh.

Podobné články