Zavolejte nám
+420 606 079 079
+420 725 802 364
+420 606 079 079

6 zásad pro bezpečné svícení. Znáte je všechny?

Základní pravidlo pro pohyb na silnicích zní: „vidět a být viděn!“ Od toho se odvíjí veškeré další úkony na pozemních komunikacích. Bohužel řada řidičů netuší, jak správně svítit, čímž mohou přivodit nehodu nejen sobě, ale také ostatním účastníkům dopravního provozu. Světla nejsou na autě jen tak pro legraci. Jejich nesprávné užívání ale může na cestě pořádně zavařit vám dalším řidičům. Tady je pár rad, jak na silnici svítit.

Čistota je půl… bezpečnosti

Alfou a omegou bezpečné jízdy jsou čistá skla. Možná se vám to zdá jako banalita, zamlžená nebo zašpiněná skla mohou ale na silnici nadělat pořádnou neplechu. A nebavíme se jen o sklech na autě, ale také o čistých světlometech, případně vhodných a čistých brýlích, které řidič používá během řízení.

Nezapomínejte na rituály

Jedním z rituálů, který byste měli provést před každou jízdou, je kontrola funkčnost světlometů, nejen čelních a směrových, ale i koncových a brzdových. Nezapomínejte, že světlomety by měly být pravidelně seřizovány odborníkem. To, že jsou světlomety seřízené dobře, poznáte podle toho, že vrhají světlo alespoň na vzdálenost 40 metrů.

Kvalitní a správné autožárovky

Světlomety by měly být vybavené kvalitními a správnými autožárovkami. Pokud by totiž jedno ze světel přestalo svítit, mohou ostatní řidiči vnímat automobil ve tmě nebo při zhoršené viditelnosti jako motocykl. Proto nezapomínejte na náhradní pár autožárovek i to, že v případě, kdy přestane svítit jedna žárovka, automaticky měníme i tu druhou.

Svítit je povinné

Ne všechna auta jsou vybavena světly, která se automaticky zapnou při nastartování. Proto je dobré prověřit, zda svítíte. Většině vozů s automatickým denním svícením navíc svítí světla pouze vepředu, vzadu není vozidlo osvětlené. V mlze, hustém dešti nebo v noci je proto automobil ze zadní strany prakticky neviditelný.

S mlhovkami opatrně

V hustém dešti, za mlhy nebo sněžení nezapomeňte zapnout mlhovky. Jakmile se ale počasí umoudří, nezapomeňte tato světla vypnout. Pro ostatní řidiče jsou totiž příliš ostrá a mohou způsobit nepříjemné oslnění.

Z auta musíte vidět

Specifickou kapitolou je též vnitřní svícení ve vozidle. Dnešní trend velkých obrazovek multimediálních systémů může řidiče ve tmě oslňovat. Naštěstí je většina z nich vybavena nočním módem, který jas ztlumí, případně upraví grafiku do tmavých barev, aby displej řidiče neoslňoval. Pokud máte v autě nějakou menší lampičku nebo jiné přídavné světlo, v žádném případě by nemělo být umístěno v zorném poli řidiče.

Podobné články